Тема. Значення
опорно-рухової системи, її будова та функції. Кістки, хрящі. З’єднання кісток.
Цілі уроку: розглянути значення опорно-рухової системи в життєдіяльності
людини, ознайомити учнів з особливостями будови кісткової та хрящової тканин,
визначити типи з’єднання кісток, розвивати логічне мислення, прививати бажання
учнів виконувати ранкову гімнастику.
Обладнання й матеріали: таблиці «Скелет людини»,
«Мікроскопічна будова кісткової і хрящової тканини», різні кістки людини,
декальцинована й випалена кістки, мікроскопи, мікропрепарати тканин людини,
інтернет-ресурс.
Базові поняття й терміни: опорно-рухова система,
скелет, зв’язки, м’язи, кісткова тканина, остеоцити, колаген, мінеральні
речовини, хрящова тканина, хондроцити, гіаліновий хрящ,еластичний хрящ,
волокнистий хрящ, м’язові тканини, кістки, трубчасті, короткі та плоскі кістки,
жовтий і червоний кістковий мозок, надкістниця.
Хід уроку
І. Організаційний
етап.
Психологічний настрій учнів на урок
II. Актуалізація
опорних знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Інтерактивна вправа «Мікрофон»Учні передають
мікрофон , посилаючи запитання іншому учневі.
2. Які типи сполучної
тканини ви знаєте?
3. Які типи сполучної
тканини виконують опорні функції?
4. Перелічіть основні
відмінності сполучної тканини від інших типів тканин.
1. Міні-лекція «Функції
скелета»
Функцію захисту
виконують окремі частини скелета: череп захищає мозок, ребра — серце й легені
тощо. Скелет є жорсткою опорою, яка слугує каркасом тіла, допомагає йому
зберігати певну форму та полегшує пересування. Внутрішні органи також
прикріплюються до скелета. Скелет є місцем прикріплення м’язів. Під час їх
скорочення частини скелета працюють як важелі, що дозволяє робити різноманітні
рухи.
2. Робота з таблицею «Типи кісток». Визначення їх місця розміщення
на скелеті.
Особливості
будови
|
Приклади
|
|
Трубчасті
кістки
|
Порожнисті всередині, містять компактну
(всередині кісток) і губчасту (на
кінцях кісток)
речовину. У
порожнині трубчастих кісток розташований жовтий кістковий мозок
|
Плечова, променева,
стегнова,
гомілкова
|
Короткі
кістки
|
Складаються
переважно з губчастої речовини,
містять червоний
кістковий мозок
|
Кістки зап’ястка,
плюсни та хребта
|
Плоскі
кістки
|
Складаються
переважно з губчастої речовини,
містять червоний
кістковий мозок
|
Кістки черепа,
лопатки, ребра, тазові кістки
|
Червоний кістковий
мозок — містить стовбурові клітини, попередники клітин крові й лімфоцитів.
Жовтий кістковий
мозок — представлений в основному жировою тканиною.
Ріст кісток у товщину
(концентричний) забезпечується надкістницею, яка покриває кістку зверху.
4. Робота з усвідомленою
інформацією.
Хрящова та кісткова тканини.
Основу скелета людини
складають хрящова та кісткова тканини. Хрящова тканина складається з клітин
(хондробластів), що занурені в пружну основну речовину — хондрин (містить
волокна, що складаються з колагену).
Кісткова тканина
складається з клітин (остеобластів), що занурені у звапнілу основну речовину
(30 % її складають органічні сполуки, в основному колагенові волокна, а 70 % —
неорганічні, в основному гідроксіапатит).
IV. Виконання
лабораторного дослідження за інструктивною карткою
Тема: Мікроскопічна будова кісткової, хрящової та м’язової тканин
Мета: ознайомитися з кістковою, хрящовою та м’язовою
тканинами людини, розглянути взаємозв’язок їх будови з функціями, що
виконуються.
Обладнання й
матеріали: мікроскоп, постійні
мікропрепарати кісткової, хрящової та м’язової тканин людини, інструктивна
картка для виконання лабораторної роботи, підручник.
V. Систематизація, узагальнення й застосування засвоєних
знань, умінь і навичок.
1. Інтерактивна вправа «Біологічний портрет»
Скласти біологічний портрет кісткової, хрящової та м’язової тканин за
результатами досліджень.
2. Зробіть висновок, в якому укажіть,
як будова тканин пов’язана з функціями, що вони виконують.
3. Хвилинка здоров’я.
Вплив шкідливих звичок на м’язи.
V. Домашнє завдання
Вивчити тему за матеріалом підручника, скласти опорний конспект на тему
«Опорно-рухова система»
Біологія 8 клас Урок № 32
Цілі уроку: вивчити будову скелета людини, його основних відділів,
порівняти будову скелета людини та інших хребетних, розглянути особливості будови нерухомих, напіврухомих, нерухомих з’єднань кісток
,указати на різноманіття функцій, що виконують різні
відділи скелета.
Обладнання й
матеріали: таблиці «Скелет
людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканини», «Скелети людини й різних хребетних», інтернет-ресурс.
Базові поняття й терміни: нерухомі, напіврухомі й
рухомі сполучення кісток, шов, суглоб, суглобова сумка, суглобова рідина,
зв’язки, одноосьові, двохосьові й трьохосьові суглоби, скелет голови, мозковий
і лицьовий череп, скелет тулуба, хребет, грудна клітка, грудина, ребра, пояс
верхніх кінцівок, лопатка, ключиця, скелет вільної верхньої кінцівки, плече,
передпліччя, кисть, пояс нижніх кінцівок, тазові кістки, крижова кістка, скелет
вільної нижньої кінцівки, стегно, гомілка, стопа, надколінок.
Хід уроку
І. Організаційний етап
IІ. Актуалізація опорних
знань і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Інтерактивна вправа «Розумний куб».
3) Як відбувається ріст кісток? 4) Які є типи хрящів?
5) Які функції виконує скелет? 6) Що таке жовтий і червоний кістковий
мозок?
1. Пошукова
бесіда «Типи
сполучення кісток». Опрацювання таблиці.
Визначення типів сполучення кісток, визначення їх
місця у скелеті людини.
сполучення
|
Характеристика суглоба
|
Приклади
|
Нерухоме (шов)
|
Утворений тонким
шаром сполучної тканини між кістками. Забезпечує міцне сполучення кісток і
захист органів
|
Між кістками
черепа
|
Напіврухомі
сполучення
|
Кістки в суглобі
відокремлені одна
від одної хрящовими
прокладками.
Забезпечує
обмежену рухливість
|
Суглоби між
хребцями, суглоб між атлантом та епістрофеєм
|
Рухомі сполучення
|
Поверхні кісток у
суглобі вкриті
хрящем і розділені
порожниною із
суглобовою
рідиною
|
Ліктьовий і
колінний
суглоби, плечовий
і тазостегновий суглоби
|
- суглобова
сумка;
- порожнина суглоба;
-суглобова рідина;
- зв’язки.
Доповідь 2. Типи суглобів:
- одноосьові
(здійснюють рухи в одному напрямі);
-двохосьові
(здійснюють рухи у двох напрямах);
- трьохосьові
(здійснюють рухи в трьох напрямах).
3. Робота у малих динамічних групах.
Завдання для груп з використанням інтернет-ресурсу.
1) Зовнішній скелет членистоногих.
2) Гідростатичний скелет круглих червів.
3) Скелет хребетних.
4. Складання опорного конспекта з використанням матеріалу підручника
Особливості будови
|
Функції
|
|
Скелет голови
(череп)
|
Складається
з мозкового (потилична, лобова, тім’яні та скроневі кістки) і лицьового
(виличні, носова, щелепні кістки) черепа. Єдина
рухома
кістка — нижня
щелепа
|
Захист головного
мозку, опора для жувальних м’язів
|
Скелет тулуба
|
Складається з грудної
клітки (ребра, грудина і грудні хребці) і хребта (має шийний, грудний,
поперековий і крижовий відділи, а також куприк)
|
Захист серця,
легень і спинного мозку, забезпечення дихальних рухів, участь у забезпеченні
роботи кінцівок
|
Скелет верх-
ніх кінцівок
|
Складається з
плечового пояса
(лопатки і
ключиці) і вільної верхньої кінцівки (плече, передпліччя, кисть)
|
Забезпечують
рухливість верхньої кінцівки
|
Скелет ниж-
ніх кінцівок
|
Складається з
тазового пояса
(тазові кістки) і
вільної нижньої
кінцівки (стегно,
гомілка, стопа)
|
Забезпечують
рухливість нижньої кінцівки
|
1. Інтерактивна вправа «Мозковий штурм».
Підібрати асоціації до понять:
2) Скелета тулуба
3) Скелет верхніх кінцівок
4) Скелета нижніх кінцівок
Слово – речення – питання
Скелет
Скелет – опора організму
Чи всі тварини мають хребет?
Творче завдання1. Порівняйте різні типи
сполучення кісток. 2. Чому більшість сполучень кісток у черепі — нерухомі шви?
Біологія 8 клас Урок №33
Тема. Функції
і будова скелетних м’язів. Основні групи скелетних м’язів.
Цілі уроку: ознайомити учнів з
особливостями будови м’язів і функціями, які вони виконують, розглянути основні
групи м’язів людини, визначити розміщення м’язів на скелеті, обговорити функції
фасцій і сухожиль, розглянути механізм скорочення м’яза; розкрити суть
тренованості м’язів.
Обладнання й матеріали: таблиці «М’язи тіла людини»,
мікроскопічні препарати м’язових тканин, інтеренет-ресурс.
Базові поняття й терміни: м’язова система, скелетні
м’язи, серцевий м’яз, м’язи стінок внутрішніх органів, сухожилля, фасції,
посмугована м’язова тканина, гладка м’язова тканина, довгі, широкі, короткі й
колові м’язи, сфінктери, м’язи голови, жувальні й мімічні м’язи, м’язи шиї та
тулуба, м’язи кінцівок, м’язи-обертачі.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних
знань і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Інтерактивна вправа «Чарівний клубочок». Учні
дають відповіді на запитання, передаючи чарівний клубочок з рук в руки.
2) Які кістки входять до складу скелета тулуба?
3) Порівняйте різні типи хребців у людини.
4) Порівняйте скелети людини і мавпи.
2. Постановка проблемного запитання: Чому скелетні м’язи мають посмуговану структуру?
1. Медіалекція з використанням інтернет-ресурсу
-Механізм скорочення м’яза
Під час збудження
мембрани м’язового волокна потенціал дії розповсюджується спочатку за системою
поперечних впинань поверхневої мембрани, а потім за системою подовжніх
трубочок. Після цього з трубочок і цистерн звільняються йони Ca2+, що
переводять м’язове волокно в активний стан. Молекули актину й міозину
зсуваються одне відносно одного завдяки системі поперечних містків (елементи
міозину). Довжина м’язового волокна змінюється внаслідок ковзання актинових
ниток уздовж міозинових, а самі
нитки при цьому не
змінюються. Після закінчення збудження відбувається відтік йонів Ca2+.
При цьому поперечні містки розриваються, а м’язове волокно розслабляється.
2. Робота з опорним конспектом. Запис в зошит основних груп м’язів.
Особливості будови
|
Функції
|
|
М’язи голови
|
Представлені
мімічними й жувальними м’язами. Мімічні м’язи прикріплені до шкіри обличчя й
під час скорочення переміщують окремі ділянки шкіри
|
Забезпечують міміку і процес жування
|
М’язи тулуба
|
Складаються з
м’язів грудної клітки, живота і спини. До них також належить діафрагма
|
Забезпечують
процеси
дихання, руху
тулуба
й кінцівок.
Утримують внутрішні органи,
попереджаючи їх
опущення й випадання
|
М’язи верхніх
кінцівок
|
До них належать
дельтовидний м’яз, двоголовий (біцепс) і триголовий (трицепс) м’язи, а також
м’язи передпліччя й кисті
|
Забезпечують
рухливість верхньої кінцівки
|
М’язи нижніх
кінцівок
|
До них належать
кравецький м’яз, чотириголовий м’яз, двоголовий м’яз, литковий м’яз і м’язи
стопи
|
Забезпечують
рухливість нижньої кінцівки
|
1) група: Поділ м’язів за формою:
-довгі м’язи
(кінцівок);
- широкі м’язи (на
тулубі);
- короткі м’язи (між
ребрами);
- колові м’язи, або
сфінктери (навколо отворів).
2) група: Dиди м’язів за функціями:
- згиначі;
- розгиначі;
- відвідні;
- привідні;
- м’язи-обертачі.
IV.
Узагальнення, систематизація й контроль знань і вмінь учнів
1. Інтерактивна вправа «Чудо - квітка». На відривних
пелюстках питання, на які учні мають дати відповіді.
2. Які м’язи належать
до групи м’язів тулуба?
3. Які м’язи належать
до групи м’язів живота?
4. Які м’язи належать
до групи м’язів кінцівок?
2. Інтерактивний прийом «Проблемне запитання»
-Чому скелетні м’язи мають посмуговану структуру? (Посмугована
структура скелетних м’язів зумовлена впорядкованим взаєморозташуванням ниток
актину й міозину, що забезпечують скорочення м’язів. Там, де нитки
перекриваються, видно темну смугу, а там, де не
перекриваються,— світлу)
-Поясніть, чому серцевий м’яз належить
до особливого виду м’язової тканини.(Особливості роботи серця вимагають від
його м’яза наявності властивостей як скелетної, так і гладкої мускулатури.
Тому, хоча в процесі еволюції серцевий м’яз розвинувся з гладкого м’яза, він
має низку властивостей скелетної мускулатури)
V. Домашнє
завдання. Вивчення матеріалу підручника
Тема. Робота м’язів. Втома м’язів.
Цілі уроку: ознайомити учнів з основними фізичними якостями м’язів,
розглянути механізм роботи м’язів. Перелічити основні фізичні якості м’язів,
обговорити їх значення для життєдіяльності людини; розглянути особливості
роботи м’язів, розповісти про стомлення м’язів та їх відновлення; звернути
увагу на способи запобігання перевтомі.
Обладнання й матеріали: таблиці «М’язи тіла людини», набір гантелей, інтернет-ресурс,
презентація.
Базові поняття й терміни: сила м’язів, швидкість
скорочення м’язів, витривалість м’язів, тонус м’язів, робота м’язів, статична й
динамічна робота, коефіцієнт корисної дії, стомлення, відновлення й
надвідновлення.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних
знань і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Інтерактивна вправа «Шапка питань».Учні із шапки
витягують питання і дають на них відповіді.
2) Як скорочуються м’язи?
3) Чим характеризуються м’язи тулуба?
4) Назвіть форми м’язів.
5) Назвіть основні м’язи верхніх і
нижніх кінцівок.
1. Розповідь учителя із використанням
презентації .
2.
Опрацювання опорного конспекту «Фізичні якості м’язів»
Величина
максимального напруження, яке може розвинути м’яз. Вона залежить від маси
м’яза, кількості одночасно збуджених волокон, частоти нервових імпульсів, що
надходять до м’яза
|
|
Швидкість
скорочення м’яза
|
Характеристика,
яка визначається часом, за який м’яз скорочується й розслаблюється. Залежно
від швидкості скорочення розрізняють повільні й швидкі м’язи
|
Витривалість
м’яза
|
Здатність м’яза
тривалий час підтримувати заданий ритм роботи
|
Тонус м’яза
|
Стан постійного
незначного напруження м’яза. Він забезпечує підтримку постави й фіксацію
внутрішніх органів. Визначається природними властивостями м’яза і впливом
нервової системи
|
4. Робота у малих динамічних групах з використанням
інтернет-ресурсу.
1-ша
група:
2-га група:
Динамічна
робота — робота, під час якої
м’язи почергово скорочуються й розслаблюються.
IV. Виконання
лабораторного дослідження за інструктивною карткою
Тема: Втома в разі статичного й
динамічного навантаження. Вплив ритму й навантаження на розвиток утоми
Цілі: дослідити втомлення в разі статичного й динамічного
навантаження, встановити, як впливає ритм і навантаження на розвиток утоми.
Обладнання й
матеріали: гантелі або гирі в 1,
3 і 5 кг,
метроном.
1. Заповнення таблиць за матеріалами дослідження.
кг
|
Шлях руки, м
|
Кількість рухів
|
Початок
стомлення, с
|
1
|
0,5
|
||
3
|
0,5
|
||
5
|
0,5
|
Шлях руки, м
|
Кількість рухів
|
Початок стомлення, с
|
|
Повільний
|
0,5
|
||
Середній
|
0,5
|
||
Швидкий
|
0,5
|
1) Чому статична
робота втомлює більше, ніж динамічна?
2) Чому корисне стомлення?
3. Аукціон-сенсація. Учні підбирають цікавинки і визначають яка
найцікавіша.
Наприклад:
….Найсильніший м'яз в людському організмі -
язик.
…. Неможливо чхнути , що не прикривши око.
…. Щоб посміхнутися , треба задіяти 40 м'язів обличчя , а щоб натиснути на курок гвинтівки - всього 4 .
…. Поцілунок приводить в рух 29 ( а при деяких « прийомах » - 34 ) м'язів обличчя: таке тренування є відмінною профілактикою зморшок.
…. При розмові ми синхронно задіємо близько 100 м'язів грудей , шиї , щелеп , язика і губ
…. Неможливо чхнути , що не прикривши око.
…. Щоб посміхнутися , треба задіяти 40 м'язів обличчя , а щоб натиснути на курок гвинтівки - всього 4 .
…. Поцілунок приводить в рух 29 ( а при деяких « прийомах » - 34 ) м'язів обличчя: таке тренування є відмінною профілактикою зморшок.
…. При розмові ми синхронно задіємо близько 100 м'язів грудей , шиї , щелеп , язика і губ
…. Абсолютна сила жувальних м'язів на одній
стороні дорівнює 195 кг
, а скорочення м'язів з двох сторін може досягати сили 390 кг. Але такий тиск не
зможе витримувати пародонт , і тому жувальний тиск дорівнює 9-15 кг (максимум 100 кг , коли ви гризете
горіхи).
…. Абсолютна сила жувальних м'язів на одній
стороні дорівнює 195 кг
, а скорочення м'язів з двох сторін може досягати сили 390 кг. Але такий тиск не
зможе витримувати пародонт , і тому жувальний тиск дорівнює 9-15 кг ( максимум 100 кг , коли ви гризете
горіхи).
…. Чим більше м'язова маса, тим більше слід
споживати калорій. Наприклад, для спортсмена добова норма становить 6000
калорій, а для середньостатистичного молодого людини близько 3000 Ккал.
…. Стременцевий м'яз найменший, довжина його 1,27 мм.
…. Протягом дня людина робить до 30000 кроків,
тобто близько 10 км.
За кожні 11 років він непомітно проходить шлях рівний кола екватора.
…. "Найбільша вага піднята людиною"
це досягнення належить відомому Українському богатирю Дмитру Халаджі. Ви
напевно пам'ятаєте його виступу в телешоу Україна має талант. Він зумів підняти
Газель на пів метра від землі. Вага при цьому досягае позначки 2400 кг.
V. Домашнє
завдання. Скласти сенкан «М’язи»
Біологія 8 клас Урок №35
Тема. Розвиток
опорно-рухової системи людини з віком. Попередження травм
і захворювань опорно-рухової системи
Мета уроку: ознайомити
учнів з змінами в розвитку опорно-рухової системи людини з віком та різними
видами травм та вадами опорно-рухової системи й заходами першої допомоги в разі
таких травм. Розглянути пошкодження опорно-рухової системи, що виникають після
розтягнення,
ударів, вивихів, переломів; розповісти
про надання першої допомоги в цьому випадку;
Обладнання й
матеріали: ІКТ, таблиця
із зображенням скелета людини,
рентгенограми вивихів і переломів, шини, бинти, дошки, палиці, лінійки,
косинки, джгут.
Базові поняття й
терміни: розтягнення, удар,
вивих, закриті й відкриті переломи, пов’язки, шини.
Хід уроку
І. Організаційний
етап
Психологічний настрій на урок
II. Актуалізація опорних
знань і мотивація навчальної діяльності учнів
Інтерактивна вправа «Термінологічна дуель». Учень
називає термін і прізвище того, хто має на нього відповідати.
III. Засвоєння нових знань,
умінь і навичок
1.
Інтерактивна методика «Навчаючи-вчуся»
Тема : Розвиток опорно-рухової
системи людини з віком
Підготовка
учнів з використанням інтернет-ресурсу.
Учень1.У процесі пренатального
і постнатального розвитку кісткова система дитини піддається складним
перетворенням. Формування скелета починається в середині 2-го місяця
ембріогенезу і продовжується до 18-25 років постнатального життя. Спочатку в
ембріона весь скелет складається з хрящової тканини, окостеніння якої не
завершується до моменту народження, тому новонароджена дитина містить у своєму
скелету ще багато хрящів, та й сама кістка значно відрізняється по своєму
хімічному складі від кістки дорослої людини. На перших етапах постнатального
онтогенезу вона містить багато органічних речовин, не має міцність і легко
викривляється під впливом несприятливих зовнішніх впливів: вузького взуття,
неправильному положенні дитини в чи ліжечку на руках і т. д.
Учень2.
Інтенсивне
стовщення стінок кісток і підвищення їхньої механічної міцності йде до 6-7
років. Потім до 14 років товщина компактного шару практично не змінюється, а
після 14 до 18 років знову йде зростання міцності кісток.
Остаточне
окостеніння скелета завершується в жінок у 17-21 рік, у чоловіків - у 19-25
років. Кістки різних відділів скелета костеніють у різний час. Наприклад,
окостеніння хребта закінчується до 20-25 років, а куприкових хребців - навіть
до 30 років; окостеніння кисті закінчується в 6-7 років, окостеніння зап'ясних
кісток - у 16-17 років; кісток нижніх кінцівок - приблизно до 20 років. У
зв'язку з цим напружена тонка ручна робота може порушити розвиток кісток кисті,
а носіння незручного взуття - привести до деформації стопи (мал. 4.1). Слід
зазначити, що темпи розвитку кісток кисті добре корелюють із загальним фізичним
розвитком дітей і підлітків, тому зіставлення паспортного і
"кісткового" віку дає відносно правильну характеристику темпів
загального фізичного розвитку дітей і підлітків, їхнього біологічного віку.
Учень3.
Хребет
немовляти відрізняється відсутністю яких-небудь вигинів і характеризується
надзвичайною гнучкістю. До 3-4 років він здобуває всі чотири вигини, що
спостерігаються в дорослого.
У 3 місяці
постнатального життя з'являється шийний лордоз, у 6 місяців - грудний кіфоз, до
1-му року - поперековий лордоз. Останнім формується крижовий кіфоз. Однак до 12
років хребет дитини залишаються еластичним і вигини хребта слабко фіксовані, що
легко приводить до його скривлень у несприятливих умовах розвитку (мал. 4.2).
Посилення темпів росту хребта спостерігається в молодшому шкільному віці, у 7-9
років, і з початком полового дозрівання. Після 14 років хребет практично не
росте. Грудна клітка до 12-13 років уже значно нагадує грудну клітку дорослого.
Кістки таза
зростаються в 7-8 років, і з 9 років формуються полові відмінності в будівлі
таза в дівчинок і хлопчиків. У цілому будівля таза наближається до дорослої
людини до 14-16 років, з цього моменту таз здатний витримувати значні
навантаження.
Учень4.
Значні
зміни перетерплює скелет голови. Закриття джерелець відбувається в 1-2 року, а
зрощування черепних швів - до чотирьох років. Лицьова частина черепа інтенсивно
росте в пубертатному періоді до настання полової зрілості.
Зміна
молочних і формування постійних зубів закінчуються до пубертатного періоду і
тільки треті великі корінні зуби (зуби "мудрості") з'являються після
полового дозрівання. Терміни появи молочних зубів і їхня зміна на постійні
також корелюють із загальним фізичним розвитком і використовуються для
визначення рівня біологічної зрілості дітей і підлітків.
2. Колективне
обговорення теми з формулюванням висновків.
-Опорна функція скелета
зв'язана з прикріпленням до його кісток м'яких тканин.
-Функція руху зв'язана з тим, що кістки скелета виконують функції важелів.
-Захисна функція полягає в захисті важливих органів від механічних
ушкоджень.
- Скелет дітей і підлітків характеризується високою
еластичністю, що завжди є погрозою його деформації при порушенні гігієнічних
норм.
- Особливе значення для
правильного розвитку скелета дітей має повноцінне і багате вітамінами
харчування.
3. Робота
з таблицею на моніторі ноутбука «Пошкодження опорно-рухової системи
»
Стислий опис
|
Перша допомога
|
|
Розтягнення
|
Перерозтягнення
м’язів і зв’язок з розривом окремих волокон
|
Охолодження
пошкодженої
ділянки, її
фіксація з допомогою бинта
|
Удари
|
Пошкодження м’яких
тканин, часто з
крововиливами під шкіру
|
Охолодження
пошкодженої
ділянки, її
фіксація з допомогою бинта
|
Вивихи
|
Вихід головки
суглоба із
суглобової
западини
|
Охолодження
пошкодженої
ділянки, її
фіксація з допомогою шин, дощечок або
інших твердих
предметів
|
Закриті переломи
|
Порушення
цілісності
кісток без виходу
уламків
кістки через
шкірні покриви назовні
|
Знерухомлювання
пошкодженої кістки з допомогою шини або підручних засобів
|
Відкриті переломи
|
Порушення
цілісності
кісток з виходом
уламків
кістки через
шкірні покриви назовні
|
Зупинка
кровотечі, закриття рани пов’язкою. Знерухомлювання пошкодженої кістки з
допомогою шини або підручних засобів
|
Переломи
черепа
|
Порушення
цілісності
кісток черепа
|
Фіксація голови під
час
транспортування,
закриття
рани пов’язкою
|
Переломи
хребта
|
Порушення
цілісності
хребців
|
Забезпечення
нерухомості потерпілого або транспортування його на твердій поверхні
|
1. Інтерактивна вправа «Консультує лікар». Уявіть
себе на місці лікаря і встановіть діагноз.
- Порушення
цілісності кісток без виходу уламків кістки через шкірні покриви назовні на
лівій верхній кінцівці
Діагноз: закритий перелом обох кісток лівого передпліччя
Порядок дій
1. Підготуйте шину або підручний матеріал для знерухомлювання руки,
підкладіть під неї м’яку підстилку.
2. Знерухомте ліву руку, зафіксувавши ліктьовий і променезап’ястковий
суглоби з допомогою шини або підручних матеріалів. У разі їх відсутності прибинтуйте руку до тулуба.
3. На час обробки
перелому до зв’язок правої стопи прикладіть пляшечку з льодом або рушник,
змочений холодною водою.
-
Порушення цілісності кісток з виходом уламків кістки через
шкірні покриви назовні на правій гомілці.
Діагноз: відкритий перелом обох кісток правої гомілки
Порядок дій
1. Обробіть рану
дезінфекційними засобами й закрийте чистою пов’язкою.
2. Підготуйте шину
або підручний матеріал для знерухомлювання ноги, підкладіть під неї м’яку
підстилку.
3. Знерухомте праву
ногу, зафіксувавши колінний і гомілковостопний суглоби з допомогою шини або
підручних матеріалів.
У разі їх відсутності
прибинтуйте ногу до другої ноги.
Діагноз: вивих лівої руки в ліктьовому суглобі.
Порядок дій
1. До лівого ліктьового суглоба
прикладіть пляшечку з льодом або рушник, змочений холодною водою.
2. Знерухомте ліву руку, зафіксувавши
ліктьовий і променезап’ястковий суглоби з допомогою шини або підручних
матеріалів. У разі їх відсутності треба підвісити руку на хустці або бинті.
V. Домашнє
завдання. Скласти розповідь про надання першої домедичної
допомоги при травмі голови.
Біологія 8 клас Урок 36
«Рухова активність - основа фізичного
здоров’я»
Цілі уроку: розглянути вікові особливості опорнорухової системи,
показати умови, що сприятливо
й несприятливо впливають на опорно-рухову систему, ознайомити учнів з правилами
гігієни опорно-рухової системи.
Обладнання й
матеріали: таблиці «Скелет
людини», «Мікроскопічна будова кісткової та хрящової тканин», «М’язи тіла
людини», «Попередження викривлень хребта», «Попередження плоскостопості».
Базові поняття й
терміни: вікові особливості,
гіподинамія, дистрофія, лордоз, кіфоз, сколіоз, плоскостопість, постава.
Хід уроку
І. Організаційний етап
II. Актуалізація опорних знань
і мотивація навчальної діяльності учнів
1. Пошукова бесіда.
1) Перелічіть фізичні властивості м’язів. 2) Як визначити роботу м’язів?
3) Порівняйте статичну й динамічну роботу м’язів. 4) Що таке надвідновлення?
5)Які вікові особливості опорно-рухової системи можна
спостерігати у людини?
III. Засвоєння нових знань,
умінь і навичок.
1. Міні-лекція «Ріст кісток»
Ріст і скостеніння кісток відбуваються в дитячому й підлітковому віці. Найбільший приріст у довжину — у перші два роки життя.
Наступні підвищення інтенсивності приросту — 7–8 років і в період статевого
дозрівання (у дівчат — у 12–13 років, у хлопчиків — у 13–14 років). Ріст кісток
у довжину припиняється у 22–24 роки. Ріст м’язів
Відбувається
більш-менш рівномірно, за винятком періоду 14–16 років, коли інтенсивність
росту найбільша. Нормальний розвиток опорно-рухової системи можливий лише за
наявності нормальної рухової активності, повноцінного живлення й нормальної
діяльності залоз внутрішньої секреції.
2. Творче дослідження на тему «Гіподинамія — знижена рухова активність»
- дистрофія скелетних
м’язів; - послаблення сили скорочень серця й тонусу судин; - зниження інтенсивності обміну речовин і енергії; - порушення кровообігу й атеросклероз; -
погіршення перетравлення й засвоєння їжі; - послаблення
імунітету; - емоційна нестійкість.
IV. Узагальнення,
систематизація й контроль знань і вмінь учнів
- Інтерактивна вправа «Синтез думок»:
-Які вікові зміни відбуваються з м’язами?
- Як гіподинамія впливає на серцево-судинну систему?
- Як гіподинамія впливає на обмін
речовин?
- Як гіподинамія впливає на внутрішні
органи?
2. Самостійна робота учнів
Підготувати презентації про правильну й неправильну поставу.
V. Домашнє
завдання
Підготувати презентації про правильну й неправильну поставу.
Немає коментарів:
Дописати коментар