ТЕМА: підсумковий урок по темі «Організм як жива система»,
М.Вороний «Євшан - зілля».
МЕТА: перевірити та
узагальнити знання учнів про рослини і тварини, здійснити контроль і корекцію
знань з вивчених тем, з’ясувати рівень компетентності учнів з біології та
української літератури, розвивати вміння обґрунтовувати відповідь,
удосконалювати вміння працювати на
комп’ютері , розвивати екологічну свідомість та екологічну культуру, виховувати
національну гордість, любов до батьківської оселі, рідної мови, національних
символів.
ОБЛАДНАННЯ І МАТЕРІАЛИ:
гербарії рослин, лікарські рослини, таблиця, натуральні об’єкти , плоди і
насіння, фотографії, електронне забезпечення.
ХІД УРОКУ
І. Розминка. Обговорення епіграфу та символу уроку.
1. Символ уроку – велика мудра сова, тому що вона уособлює в собі
красу природи, мудрість народу, історичний розум, знання минулих і прийдешніх
поколінь.
2. Епіграф уроку – « Ні словом, ні ділом не зашкодь, якщо ти на Землі
людина.»
Народна мудрість
ІІ. Мотивація навчальної діяльності.
1. Вступна бесіда.
У нас сьогодні
незвичайний урок, тому що підсумок теми ми проводимо у формі гри «Що? Де?
Коли?», а ще незвичайний він тим, що ми в одному уроці вирішили об’єднати тему
з біології : «Організм як жива система»та тему з української літератури «М
Вороний «Євшан - зілля»». Чому я вирішила поєднати підсумок таких тем? Та
напевно тому, що переді мною постав образ рослини, добре відомої на Україні.
Назва цієї рослини - полин гіркий. Ми всі з дитинства знаємо цю рослину,
відчуваємо її незвичний запах. Ця рослина в народі уособлює історичну пам'ять
роду, свою малу Батьківщину. Тому на сьогоднішньому уроці я хочу поєднати
мудрість народу, історичний розум, знання історії свого краю через красу і
значимість природи.
2. Інформаційний калейдоскоп.
- Основні
аспекти теми «Організм як жива система»:
1. Які
біологічні поняття ми вивчили в темі?
2. Назвіть
органи рослинного організму.
3.Як
розмножуються рослини?
- Основні
аспекти твору «Євшан-зілля».
1. На основі
чого написаний твір «Євшан - зілля»?
2. Хто головний
герой твору?
3. Символом чого
є полин-зілля?
3. Робота з індивідуальним деревом очікування. Визначення конкретних
завдань у індивідуально-командній грі.
4.Перегляд відеофільму «НІ СЛОВОМ, НІ ДІЛОМ НЕ ЗАШКОДЬ, ЯКЩО ТИ НА ЗЕМЛІ
ЛЮДИНА»
5.Коментар
до відеофільму:
-
Краса природи рідного краю пов’язана із
особливими моментами у нашому житті і чарівними куточками природи:
-
тихий сплеск гірської річки;
-
очікування потомства;
-
ніжний дотик джмеля;
-
достигання червоних плодів;
-
велич столітнього лісу;
-
шурхіт листя восени;
-
чарівний подих зими;
-
синь хрещатого барвінку;
-
усмішка жовтої кульбабки;
-
лебедина вірність;
-
сила гірського водопаду.
- Все це – наша природа, все це
сила та велич рідної землі. Таку гармонію не те що ділом, навіть словом не
хочеться образити.
6.Пошукова бесіда:
-
Чи сподобався вам відеофільм?
-
Чи вразила вас краса природи?
-
Чи є у нашому селі такі красиві місця?
-
В чому визначається значимість зеленого
листка?
-
Що включає в себе тема «Організм як жива
система»
7.Перегляд відеофільму «Фрагменти історичного
фільму «Єрмак»».
8. Бесіда за фільмом.
- Що вразило вас
у цій частині фільму?
- Що, на вашу
думку, є найстрашнішим у цих фрагментах?
- Події якого
часу зображені у фільмі?
ІІІ. Узагальнення понять і засвоєння
відповідної системи знань.
1. Правила гри:
-
Ігрове поле має 12 секторів;
-
Кожен сектор включає 5 завдань;
-
Відповіді заносяться на дерево
очікування кожного учня;
-
Кожна правильна відповідь оцінюється в 1
бал;
-
Кожен учень повинен правильно відповісти
на запитання, тоді команда знатоків одержує 1 очко.
2.
ГРА «Що?
Де? Коли?» ( додаток 1 – 12 )
1)
Ведучий розігрує сектори і веде рахунок
гри;
2)
Експертом з питань літератури є вчитель
української літератури.
3)
Екологічна гра – медитація «ДЕРЕВО», як
фізкульт – хвилинка (додаток 13 )
(Після сектора
6)
4) Після кожного
розіграного сектора підводиться підсумок, виправляються помилки.
5)Підсумки гри
«Що? Де? Коли?»
-Підрахунок
зароблених балів.
-Відповідність
символу уроку та епіграфу уроку до теми, яку опрацювали.
ІV. Підсумки уроку.
1. Інтерактивна вправа «Дерево оцінювання»
( Учні
підраховують листочки на своєму дереві, самі себе оцінюють.)
2. Економічна задача.
-
Більшість рослин можуть розмножуватися
насінням і вегетативно. Як ви думаєте, чому людина не розмножує картоплю
насінням?
( Картопля –
дворічна рослина, і якщо її садити з насіння, то врожай отримаємо через 2 роки,
а в сільському господарстві це економічно невигідно.)
V. Домашнє завдання.
Скласти сенкан
на тему : «Дерево ».
СЕКТОР
1.ЖИТТЄВІ ФУНКЦІЇ.
1.
Порівняти процеси фотосинтезу і дихання.
Заповнити таблицю ( робота на комп’ютері ).
Ознаки
|
фотосинтез
|
дихання
|
Газ, що
поглинається
|
Вуглекислий
газ
|
кисень
|
Газ, що
виділяється
|
Кисень
|
Вуглекислий
газ
|
Органічні
речовини
|
Утворюються
|
використовуються
|
Енергія
|
Поглинається
|
Вивільняється
|
Коли
відбувається
|
На світлі
|
Вдень і вночі
|
2.
Як рослина дістає будівельний матеріал і
енергію для своєї життєдіяльності? (Робота з таблицею).
ВІДПОВІДЬ.
Корінь вбирає з грунту воду з поживними речовинами, які стеблом піднімаються до
листків. У листках в процесі фотосинтезу утворюються органічні речовини , які
також з допомогою стебла поширюються по всій рослині, Кисень, що надходить під
час дихання, допомагає розщеплювати органічні речовини і забезпечує рослину
енергією.
3.
Чи можливе дихання без участі
спеціальних органів дихання?
ВІДПОВІДЬ. Так, можливе. Деякі
жаби, морські змії, черв’яки та інші
тварини можуть дихати через шкіру. Вільний доступ до кисню мають також
одноклітинні організми. У природі трапляються організми, які не потребують
кисню, наприклад, гриби, дріжджі.
4.
Виготовити мікропрепарат нижнього боку
шкірочки листка і розповісти про значення продихів (робота з мікроскопом).
ВІДПОВІДЬ. Продих – це щілина між
двома клітинами, формою подібних до квасолини. Саме через продихи у листку
відбуваються дуже важливі процеси: фотосинтез, дихання, транспірація.
5. Пояснити опорну схему
живлення. Навести приклади. (Робота на комп’ютері )
живлення
|
живлення
|
АВТОТРОФНЕ
|
ГЕТЕРОТРОФНЕ
|
Самостійно виробленими
речовинами у рослин.
|
Готовими органічними речовинами
– у тварин
|
Соняшник, береза, ромашка.
|
Паразитичне ( медична п’явка , тайговий кліщ)
|
Сапротрофне ( дощовий чер’вяк )
|
СЕКТОР
2. ОРГАНИ РОСЛИН
1.Робота
на комп’ютері . Позначити будову квітки.
ВІДПОВІДЬ. Будова квітки :
- квітконіжка
- квітколоже
- чашолисток
- пелюстки
- тичинки
- маточка
2.Які функції виконує стебло?
ВІДПОВІДЬ. Стебло – це надземний орган рослини, до якого прикріплюються
листки і квітка. По стеблу рухається вода з розчиненими поживними речовинами. А
речовини , утворені в процесі фотосинтезу, прямують до кореня. Залежно від
будови стебла, рослини поділяються на дерева, кущі і трави. Також стебло є
опорою і транспортним засобом рослини.
3.Порівняйте
малюнок водорості з малюнком латаття білого. Знайдіть спільне і відмінне між
цими рослинами.
ВІДПОВІДЬ. Спільне : ростуть у воді,
зеленого кольору, здійснюють фотосинтез, є кормом для тварин.
Відмінне: водорості не завжди зелені, вони ніколи не цвітуть, побудовані
простіше, ніж квіткові, тіло їх називають талом або слань. Тому водорості – це
нижчі рослини. Латаття не повністю
занурене у воду, має гарні білі квіти, що розміщені на поверхні води. Це - вищі
рослини, тому що тіло поділене на органи.
4.Навіщо
рослині корінь?
ВІДПОВІДЬ. Корінь – це підземний орган рослини. Він надійно кріпить рослину
у грунті. В одних рослин є головний корінь, що нагадує стрижень. Від нього
відходять бічні корені , а від них –кореневі волоски. Така коренева система
називається стрижневою. ( на гербарних зразках показати рослини ). В інших
рослин головний корінь малопомітний, або його взагалі немає, проте є багато
додаткових коренів. Така коренева система наз. мичкуватою.( на гербарних
зразках показати рослини ) Головне призначення кореня – забезпечувати рослину
водою з розчиненими мінеральними речовинами.
5.У деяких рослин окремі органи
видозмінені через додаткові функції , які вони виконують. Назвіть рослини із
видозмінами. Визначіть їх функції.
ВІДПОВІДЬ. Так, корінь може не лише поглинати воду, а й
запасати органічні речовини, утворені в листку. У моркви, буряка, петрушки
такий корінь має назву коренеплоду. Прикладом видозміни стебла є бульби
картоплі, кореневище пирію, цибулина нарциса.
СЕКТОР
3. ЧАРІВНА СКРИНЬКА.
1.
В ній знаходиться гілка рослини з
неїстівними листками. Цю рослину було присвячено давньогрецькому богові
Аполону. Нею нагороджують художників, артистів на знак визнання їхніх успіхів.
Звідси походить слово лауреат.
Що за рослина в чарівній скриньці?
ВІДПОВІДЬ. Лавр благородний. Листки використовуються як приправа завдяки
їхньому пряному аромату.
2.
Відомо , що Іван Грозний лікував цим
печеним овочем набряк на нозі. Його з давніх часів використовували при
лікуванні гнійних ран, застуди. Цей овоч – важливе джерело вітаміну С.
Про який овоч
йдеться? Де він використовується тепер ?
ВІДПОВІДЬ.
Цибуля. Важливий продукт харчування, велике джерело вітаміну С.
3.
Вперше цю рослину у Європу привіз Петро
Перший. Із її квітів робили букети. Ягоди почали вживати у їжу, що спричиняло
отруєння. В країні виникали бунти. Тепер це важливий продукт харчування.
Що у
чарівній скриньці? Як зараз
використовується ця рослина?
ВІДПОВІДЬ.
Картопля. Інакше її називають – другий хліб. У їжу вживають бульби, а зелені
ягоди є отруйними.
4.
Розпізнай за поведінкою.
Ця тваринка живе
всього 40 днів і весь час безупинно працює. Дуже вправно виконує танці, які є
теж частиною роботи. Дуже любить все красиве навколо, розрізняє кольори всіх
квітів , крім червоних. Живе у великій сім’ї, де найголовніша – жінка. Для
захисту має зброю, оснащену отрутою.
Про яку тваринку
йдеться? Що ви про неї знаєте?
ВІДПОВІДЬ.
Бджола. Суспільна комаха, продукти якої використовуються в медицині, їжі.
5.
Розпізнай за поведінкою.
Ця тварина має 4
однакові ноги, коротку шию, дуже товсту шкіру. Випиває за раз до 10 літрів води. Любить
їсти листя, траву, гілки дерев, ходить повільно, розсуваючи гілки в хащах.
Про яку тварину
йдеться? Що ви ще знаєте про неї?
ВІДПОВІДЬ. Слон.
Це найбільша тварина на суші, має бивні та хобот.
У чарівній скриньці лавровий листок,
картоплина, цибулина, фотографії бджоли та слона.
СЕКТОР
4. ЗЕЛЕНА АПТЕКА.
Визначити
рослину за запахом (рослина у чайних пакетиках) і розповісти про її лікувальні
властивості( фотографії на моніторі)
1.
Полин гіркий. Багаторічна сіро –
повстиста рослина. Латинська назва походить від імені міфічної богині Артеміди,
що означає гіркий, але цілющий засіб. Ця рослина вважається найгіркішою в
світі. Є навіть приказка: «Гіркий , як полин». Полин гіркий – цінна лікарська
рослина, містить ефірну олію, органічні кислоти, вітамін С. Ця рослина збуджує
апетит, має протизапальні , антисептичні, проти виразкові і глистогінні
властивості.
2.
Ромашка лікарська. Однорічна рослина із
сильним своєрідним запахом. Це цінна лікарська рослина. Містить багато ефірної
олії. Препарати збуджують апетит, виявляють болезаспокійливу, протизапальну
дію, проти алергічний засіб. Крім медицини, використовують у парфюмерному
виробництві.
3.
Липа серцелиста. Дерево із широкою
кроною заввишки до25 метрів. Квітує в червні – липні. Окремі дерева живуть
400-500 років. Як лікарську сировину використовують квітки. Вони містять ефірні
олії. Чай із липового цвіту дуже запашний, використовується при простудних
захворюваннях. Липу використовують як протимікробний , протизапальний засіб при
запаленні порожнини рота та при ангіні. Настої липи діють заспокійливо при
нервовій збудливості. Настоєм липового цвіту полоскати горло, мити голову при
випаданні волосся, робити примочки при болях в суглобах.
4.
Бузина чорна. Чагарник 3-6 м заввишки із широкою кроною.
У медицині використовують квітки бузини чорної. Вони мають потогінну та
протизапальну дію. Настій із квіток застосовують при простудних захворюваннях,
а також при захворюваннях горла і ротової порожнини, з нього роблять примочки
при опіках і ранах.
5.
Малина садова. Коренепаростковий
чагарник, який плодоносить на другий рік. Як лікарську сировину використовують
плоди. Вони містять вітаміни С, РР, групи В, каротин, фолієву кислоту, значну
кількість цукрів. Цілющі властивості плодів були відомі ще стародавнім грекам
та римлянам. Сухі плоди , заварені у вигляді чаю, мають жарознижувальну і
потогінну дію. Його п’ють при різних
простудних захворюваннях.
СЕКТОР 5. ДОСЛІДЖЕННЯ ТВАРИН
Підібрати асоціації , що характеризують тварин (робота на комп’ютері).
Презентація тварин різних середовищ існування.
(Фотографії на
моніторі )
1.
Шпак звичайний.
Літаючий птах з міцним тулубом, коротким хвостом і довгими крилами. Очі
бурі, дзьоб чорний, кінцівки червоно-бурі. Має темне забарвлення, на спині є
світлі цятки.
2.
Кріт європейський.
Тварина, що мешкає у грунті. Довгий тулуб, коротенькі ноги, дуже широкі
лапи. Маленькі вуха не мають зовнішніх раковин. Добре розвинений нюх і слух.
3.
Ящірка прудка.
Наземна тварина, довжина тулуба разом з хвостом досягає 25 см, кінцівки розташовані з
боків тіла. Розмножується яйцями,
вкритими шкірястою оболонкою.
4.
Короп річковий(сазан).
Населяє водне середовище існування. Тіло розширене і сплюснуте з боків,
спина золотисто-жовта, черево сіре, луска велика, округла.
5.
Білка європейська.
Тварина-дереволаз, має струнке тіло, хвіст дуже пухнастий, вуха прикрашені
пасмами шерсті. На ногах довгі і гострі кігті на гнучких пальцях.
СЕКТОР 6. РОЗМНОЖЕННЯ
1.
Яким буває розвиток тварин? Навести
приклади.
ВІДПОВІДЬ. Розвиток , за якого новонароджений організм подібний до дорослої
тварини, називають прямим. Такий розвиток мають кіт, собака, ведмідь, корова. Розвиток, за якого
живі істоти зовсім не схожі на своїх батьків, наз. непрямим. Такий розвиток
мають різні комахи, земноводні. Наприклад. Метелик розвивається за такою
схемою: яйце – личинка – лялечка – доросла комаха.
2.Робота на комп’ютері .Позначити будову
насінини квасолі і насінини пшениці.
3.
Як відбувається нестатеве розмноження
рослин? Пояснити на прикладі.
ВІДПОВІДЬ. Це розмноження відбувається без участі статевих клітин. Воно
здійснюється за допомогою інших клітин тіла, зокрема частинами рослин. Таке
розмноження наз. вегетативним . Наприклад. Картоплю розмножують бульбами,
полуниці – вусами, малину – кореневими паростками, тюльпани – цибулинами.
Садівники використовують стеблові живці для розмноження смородини, винограду.
Вегетативне розм. ми використовуємо для розмноження кімнатних рослин. (
Демонстрація дослідів, закладених на практичній роботі.)
4.Користуючись таблицею (комп’ютер ), розділити плоди, дати їм назви.
5.Заповнити таблицю.(робота на комп’ютері )
Різноманітність
рослин за тривалістю росту і розвитку
|
Приклади
рослин
|
Однорічні, які
протягом одного року життя утворюють насіння і відмирають
|
Грицики,
пшениця, огірок, гречка
|
Дворічні, які
досягають зрілості за два роки
|
Морква, буряк,
картопля
|
Багаторічні,
які досягають зрілості через декілька років і плодоносять щороку
|
Вишня, яблуня,
дуб, калина.
|
СЕКТОР 7.ПРИСТОСУВАННЯ ОРГАНІЗМІВ
1.
На екрані фотографія росички. Що ви
знаєте про цю рослину?
ВІДПОВІДЬ. Росичка – це рослина, яка дуже дивно пристосувалася до нестачі у
воді поживних речовин. Вона стала хижаком, тому що навчилася полювати на комах
та павуків. Ворсинки її листків виділяють прозору липку речовину. Приваблена
нею комаха в’язне у цій речовині, листок згортається і виділяє інші речовини,
що перетравлюють комаху.
2.
Деякі птахи здатні з’їдати за день у
20 разів більше корму, ніж важать самі. Пов’яжіть це з виразом : «Птахам не так
страшний холод, як голод».
ВІДПОВІДЬ. Птахи – теплокровні тварини, тому холод їм не страшний,
температура їхнього тіла більше 40 градусів. А от обмін речовин у птахів
відбувається дуже швидко. Це пов’язано із великою витратою енергії під час
польоту. Тому птахи потребують достатньої кількості їжі.
3.
Улітку 1510 року з колонії Іспанії
прибув караван кораблів. Серед привезених товарів було дрібне чорне насіння.
Невже із нього може вирости та сама квітка , що нагадує Сонце? Насіння якої
рослини було у пакунку? Яка особливість поведінки характерна цій рослині?
ВІДПОВІДЬ. Соняшник. Він виявляє реакцію на світло – повертає кошики за
сонцем, а на ніч опускає їх донизу.
4.
На екрані фотографія павука – сріблянки
. Що ви знаєте про цю тварину?
ВІДПОВІДЬ. Це павук-сріблянка, єдиний павук, що мешкає у воді. Він добре
плаває. Свій дім він будує під водою з павутини та водних рослин і наповнює
його повітрям. Бульбашки повітря павук захоплює з поверхні води і на своєму
ворсистому тілі заносить у хатку. Він є вправним мисливцем на дафній , личинок
комах.
5.
Як пристосовуються холоднокровні тварини
до змін температури навколишнього середовища?
ВІДПОВІДЬ. Холоднокровні-це тварини, які не мають сталої температури тіла
(комахи, риби, жаби, ящірки, змії). Їх життєдіяльність залежить від температури
навколишнього середовища. За низької темп. В їх організмі надто повільно
відбувається обмін речовин та перетворення енергії. Тому взимку вони впадають у
стан заціпеніння, а з настанням тепла відновлюють свою активність.
Екологічна гра-медитація
«Дерево»
Заплющ очі і
уяви себе деревом.
Твої ноги стають
вглиб грунту.
Стовбур – це
твоє струнке тіло, а гілки руки.
Підніми свої
руки і похитай ними, мов дерево гілками.
Відчуй, як міцно
тримає тебе коріння в землі. Твої листочки ростуть.
Погойдайся
злегка в різні боки.
Ти – дерево, яке
плавно похитує своїми листочками.
Уяви собі, що
зараз літо, тому життя веселе та прекрасне.
На твої листочки
світить яскраве сонечко.
Потягнися руками
до сонця, поворуши пальцями.
Вбери в себе
енергію теплого сонячного проміння.
Донеси її до
свого листя, перероби на їжу, використовуючи світло, повітря і воду із землі.
Тепер цю їжу,
яку ти виробив у листі, спрямуй по стовбуру до самого коріння. Збережи її тут
для запасу поживних речовин.
Вони згодяться
дереву навесні для росту.
Непомітно
підкралася осінь з її холодними дощами, пронизливими вітрами.
Ваші листочки
втратили хлорофіл із трепетом полетіли за холодними вітрами.
Дерево
«заснуло».
СЕКТОР
8.ІСТОРИЧНИЙ
1.
На основі чого було написано поему
«Євшан-зілля»?
ВІДПОВІДЬ.
Микола Вороний свою поему «Євшан - зілля» написав на основі літописного
оповідання про Євшан-зілля.
2.
Що таке літописи, коли вони були
поширені ?
ВІДПОВІДЬ.
Літописи – це записи історичних подій у хронологічній послідовності. Літописи
були поширені у Київській Русі, починаючи з 9 до 14-15 століть.
3.
Які літературні твори , написані на
основі літописів, відомі вам з курсу 5 класу?
ВІДПОВІДЬ. У 5 класі ми читали літописні оповідання із найдавнішої з
рукописних книг «Повість минулих літ». Про заснування Києва, про князя Олега,
про княгиню Ольгу, про хрещення Києва князем Володимиром.
4.
Які сторінки із історії нашого народу
зображені у поемі «Євшан - зілля»?
ВІДПОВІДЬ. У поемі «Євшан-зілля» зображено віковічну боротьбу київських
князів із загарбниками половцями. У поемі про те, як дружина князя виганяє з
території України військо половецького хана Сирчана.
5.
Про якого князя Київської Русі йдеться у
поемі? Що вам відомо про нього?
ВІДПОВІДЬ. У поемі «Євшан-зілля» йдеться про князя Володимира Мономаха.
СЕКТОР
9.АНАЛІЗ ТЕКСТУ
1.
Хто головний герой твору?
ВІДПОВІДЬ. Цитата з поеми.
2.
Чому ханський син опинився на чужині?
ВІДПОВІДЬ. Цитата з поеми.
3.
Як жилося ханському сину на чужині?
ВІДПОВІДЬ. Цитата з поеми.
4.
Чому хан звертається за допомогою саме
до гудця?
ВІДПОВІДЬ. Тому що гудці-співці мали дар від Бога доносити слово піснею
правду до людей. Вони, не знаючи кордонів могли пройти у будь-який куточок і
своїми піснями розповідали про різні події, славетних людей.
5.
Охарактеризуйте ознаки пісень , які
виконує гудець ( Таблиця на моніторі )
Запитання
|
Перша пісня
|
Друга пісня
|
Які пісні
виконує гудець?
|
«Пісня
вільного народу»
|
«Спів
народний, колисковий»
|
Про що йдеться
в піснях?
|
«Про славетнії
події, про лицарськії походи»
|
…що співала
мати синові своєму, як маленьким колисала.
|
З чим
порівнюються пісні?
|
«Мов скажена
хуртовина, мов страшні Перуна громи…»
|
«Наче лагідна
молитва, журно пісня та лунає…»
|
Якими є
мелодії пісень?
|
«Ані перший,
сильний , дужий»
|
«…Спів цей
ніжний , любий..»
|
СЕКТОР 10.РОЗДУМИ НАД ПРОЧИТАНИМ
1.
Чому ні умовляння, ні пісня, а лише
Євшан – зілля пробудили у юнака синівські почуття?
ВІДПОВІДЬ. Полин – це рослина степової зони, місцевості, де жили
кочівники-половці. Юнак змалечку вдихав цей запах, тому він став йому рідний.
Тому саме Євшан-зілля повернуло ханського сина до своєї домівки.
2.
Що означає образ Євшан-зілля у поемі?
ВІДПОВІДЬ. Євшан-зілля у поемі – не просто зілля-полин, це символ, це те,
що врятує народ, це усвідомлення людьми , хто вони, де їхня батьківщина, звідки
її коріння.
3.
Який художній образ може бути символом
(знаком) України? Пригадайте народні та стрілецькі пісні.
ВІДПОВІДЬ. На мою думку, таким символом України можуть бути верба і
калина.(«Без верби і калини нема
України»), пшеничне поле,
чорнобривці, мальви « Ой у лузі червона калина», «Чорнобривців насіяла мати»)
4.
Який момент твору є кульмінаційний?
Процитуйте ці рядки.
ВІДПОВІДЬ. Цитата із твору.
5.
Визнач основну думку твору.
ВІДПОВІДЬ, Основна думка твору – нагадати Українцям , якого вони
роду-племені, пробудити свідомість всього народу, відродити народну пам'ять .
СЕКТОР
11. СУЧАСНІСТЬ
1.
Кому адресований вступ поеми
«Євшан-зілля»?
ВІДПОВІДЬ. Вступ поеми адресований тим людям, котрі забули свою домівку,
рідний край, батьківську оселю, занедбали рідну мову.
2.
Про який час говорить М.Вороний у
останніх рядках поеми?
ВІДПОВІДЬ. У останніх рядках поеми М. Вороний говорить ніби про сьогодення,
про час, у якому люди забули заповіти пращурів, відцурались від рідної домівки.
3.
У чому трагедія України? Як слід
розуміти слова: «Манівцями ми блукаєм без дороги»?
ВІДПОВІДЬ. Трагедія України у тому, що люди забули історичне минуле, забули
звичаї, не знають родоводу, тому то і блукають , не знаючи виходу.
4.
До чого закликав у своїй поемі
М.Вороний?
ВІДПОВІДЬ. М.Вороний своєю поемою «Євшан-зілля»прагнув нагадати , що кожна
людина має пам’ятати про свою домівку, про рідну Україну.
5.
Що може виконувати роль Євшан – зілля
для сучасних українців?
ВІДПОВІДЬ. Роль Євшан-зілля може виконувати запах хліба,
СЕКТОР
12.ТЕОРІЯ ЛІТЕРАТУРИ
1.
Чим відрізняється віршова мова від
прозової?
ВІДПОВІДЬ. У віршовій мові рядки короткі, об’єднані у строфи, є рима.
Прозова мова складається із групи речень, об’єднаних спільною думкою.
2.
Що таке рима? Що таке строфа?
ВІДПОВІДЬ. Рима – це співзвучність закінчень рядків у віршах.
Строфа – кілька віршованих рядків , виділених у групу.
3.
Назвати ознаки ліро-епічного твору
(Робота на комп’ютері ).
Ознаки епічного твору
|
Ознаки ліричного твору
|
1. Твір
написаний здебільшого прозою
|
Ліричний твір найчастіше віршований.
|
2. Зміст
розкривається у формі авторської розповіді про людей і події.
|
Зміст і події
відображаються через призму почуттів, переживань людини під впливом певних
подій.
|
3. Події
подаються в минулому часі, здебільшого, без позиції автора.
|
Чітко
простежується позиція автора, тобто його ставлення до зображеного.
|
4.
Що таке поема? Чи Євшан-зілля поема?
ВІДПОВІДЬ. Поема – це великий віршований , переважно ліро-епічний твір, у
якому зображено важливі, яскраві події, виражено їх сприйняття та оцінку.
5.
Які художні засоби використовує поет для
змалювання краси степу?
ВІДПОВІДЬ. Найчастіше поет використовує
художнє означення – епітети: рідний степ – широкий, вільний,
пишнобарвний і квітчастий.
Немає коментарів:
Дописати коментар